Ceviche med räkor, avokado och mango

Ljuvlig ceviche med söt mango, krämig avokado, het chilipeppar och färska räkor. Blanda alla ingredienser och pressa limesaft över för en perfekt ceviche. Garnera med aromatiska korianderblad och servera som en frisk förrätt.

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi865 KJ / 207 kCal
Fett14 g
Salt1 g
Kolhydrater13 g
Protein5 g
Kommentarer
18 stÅsa
Skulle denna funka att servera i blad av sallat, typ gemsallat eller liknande som är "skålformade" i bladen? Eller blir smakkombinationen med cevichen och sallat fel?
ICA-köket
Hej Åsa! Det skulle passa utmärkt att servera i hjärtsalladsblad (Gemsallad) Lycka till. Hälsningar Leif
Marita
Går det lika bra med mynta
ICA-köket
Hej Marita! Det skulle jag säga funkar fint! Vänliga hälsningar Tove
Britt
Mycket enkelt och gott och inga bestick behövs. Gästerna blev helnöjda.
Therese
Kan man använda färdigtärnad frusen avokado ?
ICA-köket
Hej Therese! Det går fint i det här receptet. Vänliga hälsningar Tove
Pi
Supergott och fräscht! Har gjort den rätten många gånger nu. En given favorit.
Susanne
Funkar det att göra i förväg el blir avokado o mango "sorglig o brun" då? Och funkar det med räkor i lag?
Jaana
Väldigt gott och har använt tacochips till. Eftersom jag inte vet när en mango är mogen har jag använt frusen och det har fungerat bra.
Ingrid
Funkar det bra med champagne till detta?
Anna
Maria; en bra riesling med lite sötma och hög syra passar super till denna förrätt! Kung Fu Girl eller Kloster Eberbach tex! Sötman i vinet är supergod till stinget av chilin:)
Maria
Vad rekommenderar ni att dricka till som förrätt?