Burek med sojafärs och soltorkade tomater

Burek kommer från Balkan och finns i många olika varianter. Det kan liknas vid en paj då fyllningen viras in i filodeg och sen bakas i ugnen. I detta recept fylls rullarna med sojafärs, soltorkade tomater, havrebaserad färskost och färsk bladspenat.

Ingredienser
4-6 portioner
1 stor gul lök
300 g fryst sojafärs
1 dl strimlade soltorkade tomater
150 g havrebaserad färskost med tomat och basilika
150 g färsk bladspenat
salt
peppar
250 g färsk filodeg
rapsolja (till stekning och pensling av filodegen)
Dekorationsförslag
svarta sesamfrön
vita sesamfrön
Serveringsförslag
ajvar relish
hummus
sallad
havrebaserad turkisk gurt (alt havrefraiche)
Gör så här
00:08:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Näringsvärdet är beräknat med hummus och sallad med tomat och gurka men utan dressing.
Energi2522 KJ / 603 kCal
Fett28 g
Salt3 g
Kolhydrater55 g
Protein26 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
4 stCarina
Det här var riktigt gott! Nästa gång ska jag nog lägga till vitkål och morot t.ex så att det blir lite krunch också :)
Andreas
Rackarns gott och superenkelt! Jag, frugan och ett glas matlagningsvin och det blev en dunderhit. Tips! Blanda i lite chili flakes så blir det lite mera stuns.
Anneli
Goda, och enkla att göra. Trevligt med ett recept man inte behöver byta ut till vegoversioner.
ICA-köket
Hej Anneli! Tack för din kommentar, vi blir glada att höra att du uppskattar receptet! Hälsningar Elina
Amelie
riktigt goda!!