Ett utsökt recept på baconlindad kyckling med en smakrik italiensk tomatsås. Baconkycklingen steks först hastigt en panna innan den avslutas i ugnen. Tomatsåsen får smak av zucchini, purjolök och en gnutta honung. Som tillbehör serveras nykokt ris och mangold.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 20 2015
Läs noga ingrediensförteckningen på tomatcrèmen. I övrigt är rätten fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Hej, ni bör kontrollera av steg 1 och 5. Temperaturerna stämmer inte överens. ... Jag körde på 175 grader i 12 min. Blev suveränt
Linnéa
2021-05-13Hej Monica! Soltorkad tomatcrème är en färdig produkt man kan köpa i burk. Det är mixade soltorkade tomater med olja, vinäger och kryddor. Hälsningar Ulrika.
Redaktionen
2017-06-02vad är soltorkad tomatcre´me? "nyfiken"
Monica
2017-06-02