Asiatiska kycklingköttbullar i röd curry med kokosris

Asiatiska kycklingköttbullar i röd curry med kokosris är en god middag med lite sting. De saftiga kycklingbullarna får smak av ingefära, röd curry och vitlök och serveras sedan i en smarrig sås gjord på kokosmjölk. Tillsammans med krämigt kokosris med rostad kokos blir måltiden komplett.
Ett recept från:
Buffé nr 3, 2020

Ingredienser
4 portioner
Asiatiska kycklingköttbullar
500 g kycklingfärs
1 1/2 msk finriven ingefära
1 msk röd currypasta
1 vitlöksklyfta
1 ägg
1 1/2 dl panko (asiatiskt ströbröd)
3/4 tsk salt
Kokosris
1 burk kokosmjölk (à 400 ml)
2 dl vatten
1/2 tsk salt
3 dl jasminris
1/2 dl rostad riven kokos
Rödcurrysås
1 - 1 1/2 msk röd currypasta
1 msk rapsolja
1 burk kokosmjölk (à 400 ml)
2 limeblad
1 grönsaksbuljongtärning
1 tsk strösocker
2 dl vatten
1 msk färskpressad limejuice
Till servering
sallad
finskuren salladslök
Gör så här
00:03:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi4228 KJ / 1010 kCal
Fett63 g
Salt3 g
Kolhydrater73 g
Protein38 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
48 stHällde i lite fisksås, soja och sesamolja! Det tog rätten till den perfekta nivån!! Toppa med lite chiliolja på tallriken! Supergott!!!!
Jennifer
En favorit hemma hos oss! Kan verkligen rekommendera att man köper ett ris med riktigt bra kvalitet (gärna från en specialbutik inom thaimat eller en som säljer mellanöstern-mat. Det gör jätteskillnad!
Caroline
Riktigt god smak!
Cecilia
Jättegott! Hade i lite paprikapulver i köttbullarna också. Mums!
Louise
Mycket god. Dubblerade mängden röd curry.
Eva
Dessa slängdes. Inte goda alls
Susanna
Inte gott alls 🙃
Ida
Inget vidare!
Marika
Verkade lovande men inget gott slutresultat…
Anna
Helt okej grundrecept om du gör en viktig modifikation: Om du använder ICAs egna röda curry, hoppa över allt salt i receptet. ICAs curry är redan OERHÖRT salt. Ökade något på mängden curry, lime (och rev ner skalen istället för att använda limeblad) och ingefära. Hade även i färsk koriander i färsen, vilket gifte sig väl med de andra smakerna. Använde även mindre vatten i såsen.
Jacob