Krämig kycklinggryta med soltorkade tomater

En superenkel kycklinggryta som går fort att tillaga. Stek kycklingen tills den har en perfekt innertemperatur, tillsätt crème fraiche, buljong och soltorkade tomater för att få den mumsiga smaken. Servera kycklinggrytan med ris och sockerärtor. Vóila!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 48 2023

Ingredienser
För alla
Kontrollera noga innehållet i buljongen.
Fri från ägg.
Gör glutenfri: välj ris eller annat glutenfritt gryn. Välj glutenfri växtbaserad fraiche eller välj crème fraiche.
Gör laktosfri: välj laktosfri crème fraiche med tomatsmak.
Gör mjölkproteinfri: byt ut crème fraichen mot mjölkproteinfri ersättningsprodukt och smaksätt med tomatpuré.
Gör så här
Tips
Timjan eller rivet citronskal är gott som extra smak i grytan.
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Klimatguide
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Fantastiskt gott! Gjorde dock några små ändringar. Jag mixade de soltorkade tomaterna, blandade röran med siracca och cf och pressade två vitlöksklyftor. Det gjorde att det blev ordentligt med smak samtidigt som man fick bort de stora bitarna av tomaterna.
Anneli
2023-12-04Gott och enkelt
Ulf
2023-12-03Instämmer med kommentarer ovan. För övrigt kan jag tycka att det blivit lite väl mkt inslag av gröna ärter i rätterna.
Gustaf
2023-12-01