Allt på en plåt med tandoorikyckling och yoghurt

Är det inte skönt att bara lägga allt på en plåt och skjutsa in i ugnen? Det tycker vi. När allt smarrigt tillagas får du tid till att duka, eller kanske bara vila. Smaklig måltid!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 8 2022

Gör så här
00:10:00
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2468 KJ / 586 kCal
Fett28 g
Salt3.2 g
Kolhydrater43 g
Protein36 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Grönsaksplåt med kyckling och tzatziki
- Kyckling tandoori med gurkröra
- Kryddig kyckling med ajvaryoghurt
- Lårfilé kebab med ajvar-ris, rödbetor och fetaost
- Kyckling tandoori med gurk- och myntayoghurt
- Pasta med kronärtskockor, vitt vin och pecorino

Kommentarer
(9)S
Susanne
Gott och enkelt! Skippade mangold och hade även vitlökspulver på potatisen och zucchinin. Jag använde rysk yoghurt och blandade i en klyfta vitlök, en skvätt olivolja, lite vit balsamvinäger, salt och nymalen svartpeppar. Serverade med fetaost, gurka, grönsallad, salladslök och små svarta bönor.
S
Stefan
Mycket gott. Ovanlig styckdel att äta för oss men det var gott.
S
Sara
Marinerade kycklingen i yoghurten, blev supergott!!!
M
Mari
Gott men nästa gång blir det inte kycklinglårfile!
J
Jennie
Väldigt gott! Det enda negativa var att kycklingen vätskades och blötte upp potatisen och rotfrukterna så de blev mer kokta än rostade/krispiga. Nästa gång får kycklingen ligga i en egen form.
A
Anna
Nja! I och för sig alltid gott med klyftpotatis men kycklingen var inget för våran familj. Tyvärr!
A
Anna
Vi tog mindre krydda på kycklingen än receptet säger och det blev gott å starkt ändå. Sen tog vi lite av tandoori kryddan och blandade i yoghurten/creme fraishen och det blev riktigt gott.
C
Christine
Jättegott dock är vi inte så förtjust i yoghurt utan skulle viljat haft någon sås.
R
Rosita
Mycket gott och enkelt.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.