Varför gå över ån efter vatten? Vi svenskar har länge uppmanats att äta som de gör kring Medelhavet. Men det är lika hälsosamt att äta nordisk kost, enligt den så kallade vikingadieten.
Många mat- och hälsojournalister över hela världen har skrivit om The Viking Diet, eller the Nordic Diet som den även kallas. Trenden tog fart rejält efter att Vogue publicerade sin artikel Is eating Like a Viking the Next It Diet?
Så vad är då vikingadieten, eller den nordiska dieten? Jo, i grunden handlar det om att äta mat som finns naturligt i Norden: fet fisk som sill, lax och makrill, vilt, bär och spannmålsprodukter.
Viola Adamsson, doktor i medicinsk vetenskap, har forskat om den nordiska kosten och hur den påverkar vår hälsa i den så kallade NORDIET-studien.
Precis som medelhavsdieten handlar vikingadieten om att äta närproducerat och allsidigt. Näringsmässigt är det ingen större skillnad mellan dieterna; man ska äta såväl fett och protein som kolhydrater. Skillnaden är att man kring Medelhavet äter lammkotlett och olivolja, medan vi i Norden äter renskav och rapsolja. Där får man i sig kostfibrer genom att äta mycket frukt och grönsaker. Här får vi i oss kostfibrer genom att äta mycket spannmålsprodukter. Same, same – but different.
– Studier visar att medelhavskosten minskar risken för hjärt- och kärlsjukdom. Frågeställningen i min forskning var: Kan man få samma positiva hälsoeffekter genom att äta mat som odlas, skördas och föds upp i Norden? förklarar Viola.
Försökspersonerna – 88 friska, men lätt överviktiga, Bollnäsbor – fick under sex veckor äta en kost rik på bland annat potatis, rotfrukter, fullkornsbröd, ärtor, bönor, kål, ägg, kött, strömming, lax och kyckling.
Försökspersonernas hjärthälsa förbättrades markant, i form av sänkt blodtryck, sänkt kolestrolvärde och förbättrad insulinkänslighet. Dessutom, som en bonus, gick de ner i vikt.
– Den nordiska kosten är ingen ”hitte-på-kost”, utan följer de nordiska näringsrekommendationerna. Ur hälsosynpunkt är den lika bra som medelhavskosten. Miljömässigt är den nordiska kosten förmodligen bättre, i och med att den är närproducerad, avslutar Viola Adamsson.