Att söt vit choklad passar finfint till syrliga hallon är vida känt – här kombineras dessa två i en underbar kladdkaka med vit choklad! Gör kakan i god tid innan kalaset, den ska dallra i mitten när den tas ut ur ugnen och vila i kylskåpet i några timmar. Servera den vita kladdkakan med en klick fluffig hallongrädde, mums till kaffet.
Här hittar du fler härliga kladdkakerecept .
Kommentarer
Fanny
7/25/2020Alldeles för lös, så körde 10 minuter extra i ugnen. Den blev god men torr i kanterna.
Sara
7/17/2020Hade endast 200 gr vit choklad och den verkar bli bra, dallrig men inte lös :)
Marcus
7/10/2020Såg nu att kommentaren jag fick här var annorlunda än den som kom på mail. Den står i kylen just nu. Men som sagt, inte en chans att 4 timmar i kylen på original receptet hade funkat. Hoppas att den åtminstone blir ok enligt Adams sätt (minus de torra kanterna då)
Redaktionen ICAse
7/10/2020Stort tack Markus för din återkoppling. Spontant tycker jag att graderna och tiden i ugnen borde fungera eftersom kakan sen ska "stanna" i kylen 3-4 timmar. Men jag skickar denna info vidare till våra kockar för att se om de kan provlaga om detta recept. Hälsningar Ulrika