Vit kladdkaka med hallon

Betyg 3.1 av 5.451 personer har röstat
Receptet har 13 kommentarer
Vit kladdkaka med hallon

Att söt vit choklad passar finfint till syrliga hallon är vida känt – här kombineras dessa två i en underbar kladdkaka med vit choklad! Gör kakan i god tid innan kalaset, den ska dallra i mitten när den tas ut ur ugnen och vila i kylskåpet i några timmar. Servera den vita kladdkakan med en klick fluffig grädde, mums till kaffet. Här hittar du fler härliga kladdkakerecept .

En kladdkaka med hallon nerstuckna och lite pudrat florsocker på, några bitar skurna ur kakan.

Ingredienser

ca 12 bitar

Kladdkaka

100 g smör (+ extra till formen)
100 g vit choklad
2 ägg
2 dl strösocker
2 dl vetemjöl (+ extra till formen)
125 g färska hallon

Till servering

vispad grädde

Gör så här

00:20:00
03:00:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

13 st
  • Supergod! Bjudit kompisar och dom älskade den. Jag använde frusna hallon men det funkade bra iallafall.

    Alva

  • Godaste kakan pp länge. Har bjudit på den flera ggr och den blir lika uppskattad varje gång. Jag låter dock kakan vara inne lite längre ca 35 minuter totalt och sen får den stå framme i stället för in i kylen så blir den kalas god . Jag har också bakat kakan en gång med majsmjöl då någon var gluten och den blev god och lite fluffigare i konsistensen än med vanligt mjöl.

    Marie

    Åh vad roligt att höra Marie! Och tack för tipset om majsmjölet! Hoppas att alla glutenintoleranta läser det! Tack! Vänliga hälsningar Tove

    ICA-köket

  • Måste vara det sämsta recept jag provat. Kakan gräddade i 45 minuter, blev stenhård i kanterna och helt rinnig i mitten. Efter en natt i kylen var den likadan. Omöjligt att skära bitar, fick skära bort kanterna och det var som att ära kaksmet. Jag föreslår att ni tar bort receptet. Är så besviken, era recept brukar vara bra.

    Evacarin

    Hej Evacarin och ni andra som kommeneterat receptet. Vad tråkigt att ni inte var nöjda. Våra kockar har nu gjort om receptet hoppas ni vill prova det istället. Hälsningar Ulrika

    ICA-köket

Näringsvärde per bit

Näringsvärdet är beräknat utan grädde till servering.
Energi899 KJ / 215 kCal
Fett11 g
Salt0.2 g
Kolhydrater27 g
Protein3 g

Testa liknande recept

Vit chokladkladdkaka
Betyg 4 av 5.658 personer har röstat
Receptet har 46 kommentarer
Receptet tar Under 30 min att tillaga
Receptet har Enkel svårighetsgrad
Blondies med hallon
Betyg 4.6 av 5.25 personer har röstat
Receptet har 5 kommentarer
Receptet tar Under 60 min att tillaga
Receptet har Medel svårighetsgrad
Apelsin- och ingefärskladdkaka med vaniljkvarg
Betyg 3.6 av 5.138 personer har röstat
Receptet har 1 kommentarer
Receptet tar Under 45 min att tillaga
Receptet har Medel svårighetsgrad
Glutenfri saffranskladdkaka
Betyg 4.7 av 5.33 personer har röstat
Receptet har 14 kommentarer
Receptet tar Över 60 min att tillaga
Receptet har Medel svårighetsgrad
Kladdkaka med brynt smör
Betyg 4.2 av 5.135 personer har röstat
Receptet har 17 kommentarer
Receptet tar Under 45 min att tillaga
Receptet har Medel svårighetsgrad
Glutenfri citronkladdkaka
Betyg 3 av 5.430 personer har röstat
Receptet har 12 kommentarer
Receptet tar Under 30 min att tillaga
Receptet har Enkel svårighetsgrad