Vegonuggets med sötsursås och snackgrönsaker

Krispiga nuggets – ja tack! Nog för att det är barnsligt gott, men det går även otroligt snabbt att laga! Nuggetsbitarna steks i en het panna medan en sötsur sås tillreds i kastrullen bredvid. Servera ihop med nykokt ris och krispiga snacksmorötter, och middagen är klar.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 50 2019

Gör så här
00:04:00
00:03:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2317 KJ / 555 kCal
Fett15 g
Salt3.8 g
Kolhydrater80 g
Protein19 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Oumph "ribs"
- Vegansk kyckling teriyaki med chunks och shiitakesvamp
- Vegansk skånsk kalops
- Kryddiga vegobitar i en skål med tortillabröd, guacamole, sallad och salsa vid sidan av.
- Teffgröt
- Vegansk poké bowl med avokado och nudlar

Kommentarer
(3)C
Carl
Gillade inte såsen alls! Smakade mer ketchup än sötsur sås. Jag tror det är något fel på receptet. Testade om med 1½ msk ketchup och det gjorde faktiskt såsen riktigt god. Smakade som riktig sötsur sås.
K
Karin
Såsen smakade enbart ketchup. T o m värre än ketchup. /Karin
U
Ulrika
Kan det vara så att ni drivit fel mått på socker och ketchup? Med 1 msk strösocker så blir det ingen söt sur sås av detta. //Ulrika
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.