Vego pastagratäng på okokt pasta

En pastagratäng där jag inte behöver koka pastan? Jajamen! Här samlar du alla ingredienser i en form så sköter det sig själv i ugnen. Det blir dessutom knappt någon disk. Hur enkelt som helst.

Gör så här
00:20:00
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3152 KJ / 753 kCal
Fett37 g
Salt1.79 g
Kolhydrater71 g
Protein28 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
46 stHelt ok men la till tid i ugnen så pastan blev klar, kan tänka mig att förkokta den lite nästa gång o mindre vatten i gratängen. Men med mer kryddor o salt blev den väldigt god.
Katrin
Ja detta var ju en vattnig och lös historia… ser rätt osmakligt ut.
Annica
Denna har jag nu gjort flera gånger. Kan verka "lös" först, men får den stå till sig lite blir den krämig. God och enkel att "slänga" ihop. Rekommenderas!
Anna