Vegansk skagenröra med tofu och tångkaviar

Med tofu, tångkaviar och vegansk majonnäs har vi här ett riktigt gott recept på en skagenröra som är helt vegansk. Hacka ner rödlök och krydda med dill och pepparrot och lite citron. Serveras exempelvis på en knäckebrödsskiva.

Ingredienser
4 portioner
1 rödlök
200 g naturell fast tofu
1 msk riven färsk pepparrot
1/2 citron
1/2 kruka dill
1 1/2 dl vegansk majonnäs
1 burk tångcaviar (à 75 g)
salt
peppar
Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi777 KJ / 188 kCal
Fett16 g
Salt2 g
Kolhydrater5 g
Protein5 g
Kommentarer
Tänkte göra den veganska skagenröran, men är lite nyfiken på hur lång hållbarhet den har. Tacksam för svar Eva
Eva maria
2025-04-16Hej Eva Maria! Den här bör man göra dagen innan som tidigast. Vill du förbereda den tidigare så vänta med att blanda i rödlöken till serveringsdagen. Det är den som begränsar hållbarheten. Glad Påsk! Hälsningar Niclas
ICA-köket
2025-04-16Helt sjukt god!! Kommer definitivt göra igen!
Linnéa
2023-06-22Gjorde denna röra i påskas (med pepparrot på tub och lite extra tångkaviar) och min pappa, som tror sig veta att han ogillar allt veganskt, smakade på den och min egna senaps-svill och han chockade mig med att tycka att de båda var goda - "mycket mer smakrika än de vanliga"! Ska göras igen nu till jul. Tack för ett toppenrecept!
Lotta
2022-12-21