Toscakaka

Toscakaka är en god och enkel kaka att baka. Som en sockerkaka toppad med mandelglasyr. Grädda kakan i ugnen och rör ihop glasyren av smör, socker, mjöl, mjölk och mandeln i en kastrull under tiden. Toscakakan är en given succé på alla kalas – lika oemotståndlig som lätt att baka.

Gör så här
00:20:00
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Näringsberäkningen är beräknad per bit (beräknad på 10 bitar).
Energi1525 KJ / 365 kCal
Fett23.2 g
Salt0.1 g
Kolhydrater33.3 g
Protein5.3 g
Testa liknande recept
- Tigerkaka
- Glutenfri sockerkaka
- Cecilias saffranskaka
- Brynt smörkaka med lingon och vit choklad
- Kardemummakaka
- En rund sockerkaka pudrad med florsocker, färska bär och citronmeliss vid sidan av.
Kommentarer
130 stBirgitta
Bästa. Alltid bästa resultat. Omtyckt av alla mina fikagäster👌
Cecilia
Bästa toscareceptet. Har gjort den i minst 10 år och den blir alltid god. Ser att en del skriver att det behövs längre gräddningstid än vad det står i receptet. Alla ugnar är olika. Hos mig blir det färdigt tidigare än vad det står i receptet. Man får anpassa sig efter sin egen ugn.
Carina
Blir supergod men behöver gräddas längre första vändan, annars flyter glasyren undan och den blir tråkig i mitten...
Stefan
Ser skulle behöva läggas till i receptet att efter första gräddningen behöver kakan i stort sett vara färdiggräddad. Är den för lös, vilket min var, så kan smeten pysa över toscatäcket.
Hanna
Mina barn älskade kakan
Tuva
Testa med salt, jättegott
Birgitta
Bästa toscakaksreceptet. Superbra blir alltid uppskattad.
Marie catrine
Bra och goda recept
Pia
Superbra
Agneta
Så bra recept har använt detta recept i många år och det blir alltid perfekt.