Tortillapizza med kyckling

Tortillapizza med kyckling är en spännande och annorlunda pizza där botten består av tortillabröd och fyllningen är fajitakryddade kycklingfiléer, crème fraiche mexican chili och paprika.
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2005

Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2193 KJ / 525 kCal
Kommentarer
15 stEftersom vi inte gillar så stark mat, använde creme fraiche med franska örter i stället, vilket blev jättegott. Lade även på plommontomater.
Nina
Och ihop med en "dressing" gjord på matlagningsyoughurt och Raita-kryddmix... Himmelskt!
Maria
Supergott! Perfekt som studentmat då det är billigt och enkelt att tillaga! Det är även gott med en klick turkisk yohurt efter den tagits ut ur ugnen! ;) I love it! :D
Sofia
Ååh, så gott!!! Har lagat detta flera ggr nu, och alla i familjen älskar det. Perfekt "fredagsmys" framför TV´n :-D
Maria
Kanongott!! för glutenallergiker kan man använda sempers fördiga pizzabottnar till detta... blir väldigt matigt och lite mer än bara "fyllning" lite som panpizza!
Jenny
För vegetarianer går det lika bra med tex quornbitar eller svamp. Mycket gott men tar betydligt längre tid än 20 min. Det blir extra gott om man lägger på skivad färsk tomat!
Jessica
Detta bjöd jag blivande svärfar på som första middag... och det blev succé! Trots att han egentligen inte gillar så här "stark" mat. Vill man ha rätten lite saftigare tycker jag man kan ta lite mer creme fraiche till den och för den som inte gillar allt för starkt: Ge dem vanlig creme fraiche så blir rätten mildare i smaken.
Kristin
Det går att använda 2% creme fraiche, mycket gott, snabbt och lätt
Malin
Vi tycker det hær ær så gott!En favorit nær man skall ha gæster och arbetat hela dagen!
Anette
en klar favorit uppskattat av alla som blivit bjudna
Susanne