Torsk i ugn med fetaostcrème fraiche och haricots verts

Torskfilé lagad i ugnen med härligt krämig topping av smaksatt crème fraiche. Här är fiskreceptet med lite italienska toner som snabbt kommer bli ditt favoritrecept. Haricots verts och körsbärstomater följer med fisken in i ugnen vilket är ett enkelt och smidigt sätt att laga maten. Serveras gärna med kokt potatis.

Ingredienser
4 portioner
250 g körsbärstomater eller miniplommontomater
300 g frysta haricots verts (bönor)
2 tsk italiensk salladskrydda
2 msk olivolja
1/2 citron (1/2 citron motsvarar ca 2 msk saft)
salt
svartpeppar
ca 600 g torskfilé sejfilé eller koljafilé
1 kruka basilika
2 förp crème fraiche med soltorkade tomater och fetaost (à 2 dl)
Till servering
kokt potatis
Gör så här
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Näringsvärdet är beräknat exkl. kokt potatis.
Energi2117 KJ / 507 kCal
Fett36 g
Salt3.3 g
Kolhydrater11 g
Protein34 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Ugnsbakad torsk med paprika
- Fiskgratäng och gurka
- Fiskgratäng med saffran och tomat
- Ansjovisbakad torsk med dill
- Torskgratäng med dillsås och pepparrotsgurka
- Dillgratinerad torsk med pepparrot
Kommentarer
(8)E
Elina
Ökade antal portioner till 8 (1200 g fisk) , inne i ugnen nästan 1 timme på lite lägre temperatur annars var fisken rå.
A
Ann
Tidsangivelser helt fel, inne i 30 minuter och fortfarande rå fisk i mitten☹️
K
Karl johan
Smakrik och gott.
L
Lovisa
Mums! Enkelt och bra bjudmat. Skippade haricots vert och kokade broccoli till. Gjorde också egen blandning av creme fraîche, soltorkade tomater, fetaost och en klyfta vitlök - perfekt! Och nyttigare än den färdiga röran. Torkad basilika och örtsalt funkar fint.
U
Ulla-märta
Jättegott. Jag tog vanlig crème fraiche men hackade i soltorkade tomater, lite tomatpasta samt ett halvt paket fetaost. Hade inte så mycket crème fraiche utan tog matyoghurt till hälften.
C
Carin
Smidigt att laga. Gott och fräscht. Valde att mikra färsk broccoli istället för att ta kokt potatis till.
S
Stina
Använde creme fraîches med smak av soltorkade tomater och fetaost. Mycket lyckat!
P
Peter
Enkelt och gott.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.