Tiramisu med pepparkakor

Tiramisu är en klassisk italiensk efterrätt, här i julskrud med pepparkakor. En oemotståndlig dessert till jul med mascarpone, starkt kaffe, rivet citronskal och fluffigt vispade äggvitor. Servera gärna pepparkakstiramisun i snygga glas efter julbordet, på julfesten eller nyår. Mums!

Gör så här
05:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3413 KJ / 826 kCal
Fett75.8 g
Kolhydrater25 g
Protein8.6 g
Testa liknande recept
- Olsson & Barcks tiramisu
- Glasstårta tiramisu
- Pepparkakstiramisu med fruktkompott
- Tiramisu med hallon och citron
- Klassisk Tiramisu
- Pepparkakor med citrusmascarpone
Kommentarer
3 stAnneli
Undrar precis som Åsa hur mkt man ska ha om man använder riktig rom? Tycker även det låter mkt med en msk om man använder romarom 🤔?
Åsa
Om jag skulle använda riktig rom istället för romarom, hur mycket skulle ni rekommendera? Tack på förhand!
Linnéa
Fråga: De står "lägg hälften av pepparkakorna i portion glas." De står ingenting om att man ska krossa pepparkakorna, men på bilden ser de ju ut som pepparkakskross.. så ska man ha hela pepparkakor eller krossade?
ICA-köket
Hej Linnéa! Tusen tack för att du hörde av dig till oss så vi kan ändra i receptet. Klart det ska vara krossade pepparkakor. Hälsningar Michelle