Tacogratäng med mos

Här var det taco! Med hjälp av en gratinerad tacopaj med mos kan du få in lite fredagskänsla vilken dag som helst. Färsen kryddas med tacokrydda och läggs i mitten av moset, strö över lite ost innan du puttar in den i ugnen och servera gratängen sedan med en fräsch salladsmix.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 48 2019

Gör så här
00:15:00
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2419 KJ / 569 kCal
Fett33 g
Salt4.7 g
Kolhydrater30 g
Protein39 g
Testa liknande recept
- Tacos med cheez doodles
- Tacotorsk i ugn med gurka och gräddfil
- Tacogratäng vegofärs
- Ostgratinerad tacogratäng
- Tacogratäng med majs
- Tacogratäng med broccoli

Kommentarer
(4)L
Lina
Vi har testat denna maträtt och den är riktig god. Vi har kört med och utan tacokrydda. Vi tyckte det var godare utan tacokrydda istället körde vi vegeta och sjukryddorna
C
Camilla
Detta gick inte hem hos barnen. Vi andra tyckte sådär. Inget vi kommer göra igen. I sådana fall utan tacokryddan.
E
Erica
Denna veckan testar vi nya maträtter hela veckan! Denna var en av dem. Supergod! Kommer vi göra fler gånger (hade dock eget potatismos)!
C
Camilla
Barnens nya favorit!
ICA-köket
Hej Camilla! Roligt att ni gillar receptet. Älskar när man hittar nya favoriter som går hem hos barnen. Hälsnignar Ulrika
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.