Svampsoppa med ärtcrème och rostbröd

Betyg 4.3 av 5.15 personer har röstat
Receptet har 5 kommentarer
Svampsoppa med ärtcrème och rostbröd

Ett charmigt recept på krämig ärtsoppa med ärtcrème och rostbröd. Du gör soppan av bland annat olika sorters svamp, lök, grädde och timjan. Fungerar bra att servera antingen som förrätt eller huvudrätt.

Ett recept från:
Buffé nr 10, 2009

Svampsoppa med ärtcrème och rostbröd

Ingredienser

4 portioner

Svampsoppa

ca 1 l svamp t ex trattkantareller eller champinjoner
1 gul lök
2 msk rapsolja, smör eller margarin
8 dl vatten
2 1/2 dl matlagningsgrädde
1/2 tsk timjan
2 grönsaksbuljongtärningar
2 krm svartpeppar

Ärtcrème

4 dl frysta ärtor (4 dl ärtor motsvarar ca 200 g)
1 vitlöksklyfta
2 msk färskpressad citronjuice
2 msk olja
2 krm salt
1 krm peppar
2 msk majsstärkelse (Maizena)
1/2 dl kallt vatten

Till servering

1 fullkornsbaguette

Gör så här

00:15:00
00:02:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

5 st
  • Supergod soppa; tycker dock att den är liten tunn; nästa gång får det bli lite redning (lite maizenamjöl)

    Kerstin

  • Den här svampsoppan är supergod, har lagat den flera gånger. Ibland har jag använt blandad svamp, ibland enbart champinjoner. Har också haft bacon i, vilket är gott. Men jag brukar alltid använda mig av Arlas creme fraiche gourmet med timjan/karljohan/citron istället för matlagningsgrädde. Ger massa smak! Ärtcremen är helt ok, känns som ett nyttigt alternativ att ha på brödet. Kan rekommendera ICAs surdegsbaguette som man själv värmer i ugnen, passar suberbra till ärtcremen och soppan.

    Marie

  • Mikaela Fredin: Ärtröran drog ner betyget och soppan såg lite vattnig ut, även om den smakade krämigt. Andra gången lade jag till bacon. Hade gärna valt trattkantareller, för i kombination med timjan och en skvätt riktig grädde blir det då en prima soppa! Men eftersom jag inte varit ute i skogen och letat fick det bli champinjoner igen. Betyg 4,0

    Ica-köket

Testa liknande recept

  • Grön ärtsoppa
    Betyg 4.3 av 5.23 personer har röstat
    Receptet har 7 kommentarer
    Receptet tar Under 30 min att tillaga
    Receptet har Enkel svårighetsgrad
  • Rotmos med svamppytt och fetaost
    Betyg 3.9 av 5.39 personer har röstat
    Receptet har 3 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Soppa med nässlor och ärtor
    Betyg 3.3 av 5.4 personer har röstat
    Receptet har 3 kommentarer
    Receptet tar Under 30 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad