Med färsk, färdig pizzadeg är det smidigt att få vardagsmiddagen eller fredagsmyset på bordet. Till denna pizza använder vi surdegspizzadeg som vi toppar med crème fraiche i stället för tomatsås, senap, kallrökt lax, spenat och smakrik ost. En fullträff på alla sätt!
Ett recept från:
Buffé
nr 9,
2015
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Anne riitta
2022-05-25Den godaste pizzan jag ätit! Halverade dock mängden av senapen så blir det perfekt. Barnen favoriträtt och isf tacos så vill de ha detta på fredagar 😊
Christel
2021-12-28Bland det godaste jag ätit. Toppa med extra parmesanost o lite kaviar.
Elin
2019-02-22Tyckte inte det var supergott första gången jag provade detta receptet men nu har jag verkligen fastnat! Nu vill jag enbart äta pizza med creme fraiche lax och spenat. Prova!