Spenatcurry med halloumi

En snabblagad och god vegorätt kommer här! Den mumsiga spenatgrytan med smak av curry får här sällskap av gyllenestekt halloumi och haricots verts. Koka ris till och låt maten smaka!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 32 2019

Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3374 KJ / 807 kCal
Fett50 g
Salt6 g
Kolhydrater55 g
Protein32 g
Testa liknande recept
- Morots- och halloumibiffar med oreganokräm
- Palak paneer med halloumi och ris
- Palak paneer med tomat och halloumi
- Halloumi med vitlöksfräst bönsallad
- Halloumi- och nektarinsallad med yoghurt och bönor
- Halloumifries

Kommentarer
(7)A
Alex
Enkelt och gott! Hade i lite chiliflakes då grytan var rätt mild. Tyckte grytan räcker långt över 4 portioner så delade in den i 6 istället. Funkar bra med fryst spenat också!
A
Alice
Helt klart en favorit att laga! Enkelt och väldigt gott! Brukar alltid ha i ett paket kikärtor och ev lite purjo också för att göra den ännu lite mer mättande. Perfekt för storkok och matlådor
I
Isabelle
Hade i lite paprika med, blev jättegott!
G
Gabriella
Jättegott och enkelt!
M
Madelene
Supergott, hade även i röda linser, paprika, purjolök och kidneybönor
A
Anne-catrine
Vart ska spenaten i?
ICA-köket
Hej Anne-Catrine! Spenaten ska i efter du har stekt halloumin. Se näst sista steg. :) Hälsningar Elina
A
Annika
Grytan är jättegod och lättlagad. . Nästa gång serverar vi halloumin vid sidan om eftersom vi gillar det knapriga som försvinner när man lägger den i gryta.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.