Solbullar från Fårö

Underbara solbullar från Fårö som redan vid åsynen av bakverken ger dig en härlig sommarkänsla. Nybakta solskensbullar är alltid en succé och med den fylliga läckra vaniljkrämen blir solbullarna fantastiska.
Ett recept från:
Buffé nr 6, 2005

Gör så här
00:30:00
00:30:00
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per st
Energi1245 KJ / 45 kCal
Fett10 g
Salt0.3 g
Kolhydrater46 g
Protein5 g
Testa liknande recept
- Wienerbröd
- Saffransbullar med vaniljkräm och kanelsocker
- Vetelängd
- Sockerkringlor
- En plåt med chokladbullar och ringlad choklad på bullarna.
- Kanelbulletårta på fat, en bit uppskuren. Blå tygservett på sidan.
Kommentarer
7 stHanna
Vad ska man pensla bullarna med för att få sockret att fästa?
ICA-köket
Hej Hanna! Det stämmer att man ska pensla dom. Det har fallit bort, de ska penslas med smör innan de doppas i sockret. Vänliga hälsningar Tove
Ingemar
Skall bullarna penslas med något? Hur får man annars sockret att fastna på bullen?
Margareta
Hahaha... Det tog fem år att få svar på den frågan. Testade ni själva under väntetiden?
ICA-köket
Hej Kin, Henrik och Gabriella! Kin har helt rätt i sin kommentar! Så gör man så går det utmärkt att frysa dem.
Kin
Hej svarar på eran kommentar om att frysa bullarna. Det går bra att frysa ner dom. men då innan man penslar och rullar de i socker. Rekommenderar att pensla och sockra precis före servering! Då dom annars blir blöta och sockret försvinner.!
Henrik
Jag är också intresserad av att få svar på den tre år gamla frågan: går det att frysa dessa bullar? Jag inser att toppingen får vänta tills serveringstillfället.
Gabriella
Någon som vet om det funkar att frysa dessa bullar?? Är dom okej i kräm och socker när dom är upptinade?