Snickers-kladdkaka med extra kolakräm

Kladdkaka eller godis? Både och! Den hemliga ingrediensen i själva kakan är karamelliserad mjölk, eller dulce de leche som det också heter. Med topping av chokladbitar från Center, mjölkchoklad och salta jordnötter blir det en kladdkaka med snickers på riktigt – kladdigt, krispigt, sött och salt i en salig chokladig blandning med inslag av kola.
Tips på fler kladdkakerecept .

Ingredienser
ca 12 bitar
Kladdkaka
150 g smör (+ lite extra till formen)
4 ägg
4 dl strösocker
1 tsk vaniljsocker
4 - 5 msk kakao
2 dl vetemjöl (+ lite extra till formen)
1 nypa flingsalt
1 burk karamelliserad mjölk (à ca 400 g)
2 rullar chokladbitar (gärna center)
Tryffeltopping
1/2 dl vispgrädde
200 g mjölkchoklad
2 dl salta jordnötter
Gör så här
00:20:00
03:00:00
Recept från Jennys matblogg.
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Energi2629 KJ / 628 kCal
Fett32 g
Salt0.7 g
Kolhydrater73 g
Protein12 g
Kommentarer
13 stKörde kakan 5 minuter extra i ugnen, och tog en extra skvätt grädde i tryffeltoppingen för att den inte skulle bli för hård. Blev underbart gott!
Ida
Väldigt mastig och för söt i min smak. Nja, kommer inte göra igen.
Sandra
Jättegod. Men mycket bättre utan Center-bitarna.
Jenny
Mmm... Riktigt god variant av kladdkaka :)
Martin
Kakan blev tyvärr en flopp. Råkade göra misstaget att vispa äggen och sockret med den goda tanken att sockret skulle smälta lite. Smeten blev hög och efter 25 minuter i ugnen var smeten nästintill otillagad. Absolut inte torr som det varnades om i receptet. Såhär i efterhand hade jag nog valt ett annat kladdkakerecept, struntat i den kondenserade mjölken, haft totalt 3 rullar center istället för två, och haft i rätt mycket salt i ”snickertryffeln”.
Emelie
Supergod min dotter kräver att vi ska ha den till nyår bäm
Sami
Inget att äta som efterrätt efter en stadig middag, då den är otroligt mäktig. Frös in halva kakan och den var ännu godare att äta direkt ur frysen. Som snickersglass, fast bättre 😋 mums!
Anna
Hej Anna! Låter ju underbart att äta denna fryst, tack för ett riktigt bra tips. Hälsningar Ulrika
ICA-köket
Tycker inte det framgår i receptet vart jag ska placera ut centern? På kladdkakan och sedan lägga tryffeltoppingen ovanpå Centern eller? Tycker inte jag kan se någon center på bilden
Alva
Hej Alva! Exakt, chokladbitarna ska placeras jämt fördelat på den varma kladdkakan. Tryffeltoppingen breds sedan på kladdkakan när den har svalnat. Chokladbitarna syns inte på bilden eftersom de hamnar under tryffeltoppingen. Hoppas att du gillar kladdkakan! Hälsningar Elina
ICA-köket
Framgår inte i receptet när den karamelliserade mjölken skall användas. Marie
Marie
Hej Marie! I steg 5 ska den i: Häll upp smeten i den smorda formen, klicka ut den karamelliserade mjölken jämnt i smeten. Lycka till! Hälsningar Michelle
ICA-köket
Ska den karameliserade mjölken kokas innan?
Emelie
Hej Emelie! Nej, det behöver den inte göra. Hälsningar Michelle
ICA-köket