Skagencheesecake

Betyg 4.6 av 5.109 personer har röstat
Receptet har 41 kommentarer
Skagencheesecake

Skagencheesecake är perfekt till årets alla högtider: vare sig det är midsommar, jul eller påsk. Med en kavringbotten och fyllning av skagenröra gjord på crème fraiche, räkor, pepparrot, citron och dill blir den en magisk, matig cheesecake att servera på buffébordet.

Ett recept från:
Buffé nr 6, 2019

Skagencheesecake

Ingredienser

10 portioner

Botten

200 g kavring
75 g smör

Fyllning

300 g skalade räkor
2 dl crème fraiche
200 g naturell färskost
1/2 dl finriven pepparrot
1 1/2 tsk dijonsenap
2 krm salt
2 tsk finrivet citronskal
1 msk färskpressad citronjuice
2 msk finhackad dill
2 msk finskuren gräslök

Garnering

1 liten rödlök
ärtskott
dill

Gör så här

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

41 st
  • Testade att göra till påsk. Är van matlagare och väljer ofta ICAs recept för att kunna läsa kommentarer i förväg. Jag var därför noggrann med att köpa fullfettvarianter och följa receptet noga men färskosten och Creme fraiche blev aldrig hård tyvärr. Det var laktosfria varianter men tycker inte det borde påverka eftersom fetthalten är densamma. Fick kasta mig iväg till affären för att komplettera så jag kunde följa annat recept så inte ingredienserna gick till spillo. Blir tyvärr 1 av 5 i betyg.

    Annika

  • Älskar! Har gjort denna till påsk i flera år nu och det blir alltid succé. Att använda fullfeta produkter och att krama ur räkorna ordenligt så att de inte är för blöta är mina bästa tips. Och att inte bli rädd när det först blir rinnigt utan bara fortsätta vispa.

    Mari

  • Jag blev orolig när jag läste kommentarer att det blivit rinnigt, och det blev det först men sen blev det jättehårt när jag fortsatte vispa. Jag vispade med elvisp!

    Linda

  • Jag har gjort den två gånger enligt recept, har fungerat alldeles utmärkt. Jättegod.

    Anita

  • Jag riktigt tveksam mot att det ska funka utan gelatin. Proportionerna är konstiga, för lite färskost för denna mängd av räkor och för många rinniga ingredienser. Allt är naturligtvis en smaksak men delikata räkor funkar inte med senap i min värld. Så nej, tack.

    Eléna

  • Vispat vispat och vispat. Har fullfeta produkter men nej, efter 20-30 minuter vispande är den fortfarande helt rinnig. Fick springa till affären kl 22 och köpa gelatinblad. Sedan läckte ändå min springform så blir väl att slänga allting... 300 kr och massa jobb ner i soptunnan

    Beatrice

  • Har gjort flera varianter av skaldjurstårta tidigare men denna var utan tvekan bäst.

    Anita

  • Väldigt god och lättlagad ! Jag ökade dock mängden pepparrot och lade även till röd caviar...

    Anna

  • Mycket god. Godast blev den dagen efter. Jag använde inga lightprodukter då jag läste att det kunde göra den rinnig.

    Eva

  • Så fantastiskt god 😍

    Åsa

Näringsvärde per portion

Energi1098 KJ / 262 kCal
Fett20 g
Salt1 g
Kolhydrater12 g
Protein9 g

Testa liknande recept

  • Laxtårta med ärtkräm
    Betyg 3.2 av 5.50 personer har röstat
    Receptet har 6 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Skagentårta
    Betyg 3.6 av 5.74 personer har röstat
    Receptet har 32 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Matjessilltårta
    Betyg 4.5 av 5.80 personer har röstat
    Receptet har 27 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad