Shepherd's pie

En Shepherd´s pie som smakar precis som från Engelska landsbygden! Worcestershiresås och tabasco ger pajen goda smaker som kompletterar potatismoset med cheddarost fint. Varmrätten smakar bäst tillsammans med en krispig sallad och öl!
Ett recept från:
Buffé nr 10, 1999

Ingredienser
4 portioner
Potatismos
1 kg potatis
2 dl matlagningsgrädde
1 äggula
50 g smör
2 dl finstrimlad purjolök
200 g riven cheddarost
salt
peppar
Färs
450 g köttfärs (gärna fläsk- eller lammfärs)
2 msk worcestershiresås
1 msk soja (kinesisk)
ett par droppar tabasco
salt
peppar
1 ägg
1 msk olivolja (till formen)
Gör så här
00:15:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3112 KJ / 745 kCal
Fett41 g
Salt5 g
Kolhydrater47 g
Protein45 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
54 stKan man använda sig av rester på fläsklägg ?
Anna karin
Hej Anna Karin! Det kan du göra men uteslut då ägget och ta lite mindre soja, läggen är rätt salt. Hälsningar Niclas
ICA-köket
Perfekt rätt att göra på överblivet potatismos!
Anita
Kan man använda pulvermos?
Gisela
Är i chock. Min superkräsna femåring tog påfyllning! Rekommenderas starkt! Hälsningar glad mamma
Kamilla
Smakade inte som Shepherd's pie. Saknades mycket vätska och blev torr trots kraftigt minskad tillagningstid
Thim
Varför är receptet ändrats? Sist jag gjorde var de morot och vitkål med i receptet och nånting annat som jag inte kan minnas
Marianne
Helt klart ätbart, men inte alls som en riktig Shepard’s pie. En bra liknelse skulle vara att beställa hem en stenugnsbakad pizza, men det som kommer fram är en Billys.
Dennis
Tyckte detta recept blev torrt, smaklöst och kompakt. Mer fuktiga ingredienser tack.
Oliver
Gott men alldeles för lite Worcestershire sås i receptet, jag tog minst dubbelt så mycket så blev det bra
Samuel
Väldigt lättlagat. God vardagsrätt som säkert även barn tycker om.
Barbro