Semmelkladdkaka

Semmelkladdkaka – semlans smak i en saftig kladdkaka. Mandelmjöl och kardemumma i smeten ger den klassiska semmelsmaken, och efter gräddning serverar du kladdkakan med en klick vispad grädde. Ett snabbt och enkelt recept när du vill bjuda på semla utan stort bakprojekt. Här hittar du fler härliga kladdkakerecept .
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2016

Ingredienser
8-10 bitar
125 g smör
2 1/2 dl mandelmjöl (ca 100 g)
1 tsk stötta kardemummakärnor
2 1/2 dl strösocker
1 1/2 dl vetemjöl
1 krm vaniljpulver
1 krm salt
3 ägg
Till garnering
2 1/2 dl vispgrädde
1/2 dl hackad, rostad sötmandel eller mandelspån
florsocker
Gör så här
00:17:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Energi2134 KJ / 511 kCal
Fett37 g
Salt0.5 g
Kolhydrater38 g
Protein7 g
Testa liknande recept
- Glutenfri semmelrulltårta
- Semmelpizza
- En semla på en skärbräda med mandelmassafyllning som syns under en slätt spritsad grädde och florsocker som singlar ner på locket.
- Tre prinsess- semlor i glas på fot, toppade med pudrat florsocker och skedar vid sidan om.
- Mandelmassa
- Semmelkladdkaka i långpanna
Kommentarer
(32)S
Sofie
Jättegod kaka. Jag har gjort den säkert 5 gånger och har också gett bort som present. Mycket uppskattad!
ICA-köket
Nu har vi bakat upp kakan igen och tiden är nu justerad i receptet. Hälsningar ICA-köket
I
Ida
Om du vill ha en kladdig kladdkaka grädda i ca 15 minuter. Den kommer att eftergräddas när den plockas ut ur ugnen, och stelna mer i kylen. 20+ minuter ger en torr och kladdlös kaka.
A
Anita
Orginalreceptet blev en torr kaka, men när jag gjort om det till ett veganskt alternativ och kortat ner tiden i ugnen blev den supergod.
A
Anita
Ingen kladdkaka står i 20-25 min i ugnen, den fick en god smak men alldeles för torr och stabbig.
Z
Zena
Smakar som semla men mycket enklare, jättegod!
E
Erik
Supersmaskigt! Perfekt att kakan är kladdig i mitten och blir successivt fastare mot kanten. Krispigt längst ut tack vare att vi hade smörat formen och satt ströbröd.
A
Anders
Bra recept. Man slipper kladda med dyr mandelmassa.
P
Petra
Godaste kakan ever!!
L
Lena
Fantastisk god. Gjorde precis efter recept och det blev succé på dagens kalas. Tack för toppenrecept!
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.