Dessa oemotståndliga chokladstänger gör du enkelt med digestivekex och smält mörk choklad. Strössla över smulade salta pinnar och låt stelna i kylen. Resultatet? En sötsalt kombo av salta pinnar och hemgjorda chokladfingerkex, något som få kan motstå.
Ett recept från:
Buffé
nr 10,
2015
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Claudia
2018-06-19gegegeg
Nina
2017-11-19Jag läste tyvärr inte heller kommentarerna innan jag provade. Använde mörk choklad (86%) och fick precis som tidigare kommentarorer en smulig och "cementig" smet. Det var inte chokladen som blev grynig utan smeten som var för torr. Gissar att den hade blivit bättre med fetare choklad.
Redaktionen ICAse
2017-11-20Hej Nina! Blir nog bäst med under 70%. För med mörkare blir det ju torrare. Hälsningar Michelle
Redaktionen
2016-11-01Hej Helena! Nu har vi provlagat om receptet och det fungerade fint. Vi använde mörk choklad (70 %). Men tänk på att det inte får komma någon vattenånga i chokladen när den smälter – då finns risk att den blir grynig. Lycka till! Hälsningar Michelle