Salta chokladstänger

Betyg 3.1 av 5.45 personer har röstat
Receptet har 7 kommentarer
Salta chokladstänger

Dessa oemotståndliga chokladstänger gör du enkelt med digestivekex och smält mörk choklad. Strössla över smulade salta pinnar och låt stelna i kylen. Resultatet? En sötsalt kombo av salta pinnar och hemgjorda chokladfingerkex, något som få kan motstå.

Ett recept från:
Buffé nr 10, 2015

Salta chokladstänger

Ingredienser

ca 25 st
200 g digestivekex
200 g mörk choklad (70 %)
10 salta pinnar

Gör så här

01:00:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

7 st
  • gegegeg

    Claudia

  • Jag läste tyvärr inte heller kommentarerna innan jag provade. Använde mörk choklad (86%) och fick precis som tidigare kommentarorer en smulig och "cementig" smet. Det var inte chokladen som blev grynig utan smeten som var för torr. Gissar att den hade blivit bättre med fetare choklad.

    Nina

    Hej Nina! Blir nog bäst med under 70%. För med mörkare blir det ju torrare. Hälsningar Michelle

    ICA-köket

  • Hej Helena! Nu har vi provlagat om receptet och det fungerade fint. Vi använde mörk choklad (70 %). Men tänk på att det inte får komma någon vattenånga i chokladen när den smälter – då finns risk att den blir grynig. Lycka till! Hälsningar Michelle

    Ica-köket

  • Jag ser att receptet ännu inte har blivit uppdaterat, så jag försöker mig inte på det. Borde ni inte ta bort det tills att ni har testlagat det igen, så det inte går som det gjorde för Viveka och Annika I kommentarerna här nedan. Det stämmer också att policyn är lätt stympad, det ser ut som att man inte kan läsa hela texten.

    Helena

  • Så synd att jag inte läste Annikas kommentar innan jag försökte mig på receptet! Smeten blev som cement, omöjlig att spritsa.

    Viveka

  • Hej Annika! Vi får se över receptet och se vad som kan ha gått fel. Men policyn för personuppgifterna ska alla se (kanske beror på din webläsare?) Policy och riktlinjer för behandling av personuppgifter ICA värnar om den personliga integriteten Alla kunder ska känna sig trygga när de anförtror ICA sina personuppgifter. ICA följer lagar för att skydda den personliga integriteten, regler för banksekretess samt interna regler för den praktiska hanteringen. ICA behandlar personuppgifter endast för särskilda och uttryckligt angivna ändamål. Exempelvis behandlas personuppgifter för ICA Banken och ICA Bonus för att ICA ska kunna handlägga banktjänster och registrera köp av varor för ICA Bonus. Uppgifterna behandlas även för att ICA och ICA butiker genom reklam och på andra sätt ska kunna lämna kunden bättre och personligare erbjudanden och service. Information om för vilka ändamål ICA behandlar personuppgifter lämnas i den information om personuppgiftsbehandling som ICA ger till kund, till exempel i villkoren för ICA Kort och ICA Bonus eller på www.ica.se.

    Ica-köket

  • Det blev en smuldeg som absolut inte gick att spritsa. Jag gjorde bollar av den och strödde över smulade pinnar, men de bara rasade av. Ps det gick bara att läsa en stympad version av policyn för personuppgifter. Jag godkänner under protest! Annars kan jag ju inte skicka felrapporten.

    Annika

Näringsvärde per st

Näringsvärdet är beräknat på hela satsen.
Energi9093 KJ / 2173 kCal
Fett115 g
Salt4.19 g
Kolhydrater247 g
Protein34 g

Testa liknande recept

  • Spöket Labankakor till Halloween
    Betyg 3.6 av 5.9 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Under 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Bananglass på pinne
    Betyg 4.6 av 5.16 personer har röstat
    Receptet har 1 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Enkel svårighetsgrad
  • Snögubbar
    Betyg 4.5 av 5.11 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Skumspöken
    Betyg 3.7 av 5.18 personer har röstat
    Receptet har 2 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Fågelbon av salta pinnar och choklad
    Betyg 3.6 av 5.5 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Under 30 min att tillaga
    Receptet har Enkel svårighetsgrad
  • Mandel- & fikonbollar
    Betyg 3.3 av 5.23 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Under 30 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad