Saftig kålpudding

Ett recept på kålpudding som får det att vattnas i munnen! Saftig, krämig, och hur god som helst. Kålpuddingen görs på en smet av köttfärs och ris som gräddas mellan två lager av sirapsstekt vitkål.
Ett recept från:
Buffé nr 4, 2019

Ingredienser
4 portioner
Kålpudding
1/2 dl grötris
1 gul lök
50 g smör
800 g vitkål
1 dl ljus sirap
1 tsk salt
500 g blandfärs
3/4 tsk salt
2 krm svartpeppar
2 dl mjölk (3 %)
1 ägg
3 dl kalvbuljong
Gräddsky
3/4 dl vispgrädde
2 msk färskpressad citronjuice
Till servering
kokt potatis
rårörda lingon
pressgurka
Gör så här
00:00:00
00:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3762 KJ / 899 kCal
Fett38 g
Salt5.21 g
Kolhydrater99 g
Protein35 g
Kommentarer
7 stLätt att följa, blir gott!
Margareta
Mycket god och saftig kålpudding var ej snål med kryddningen så blir den mycke god. Bjarne
Bjarne
Bra receptet, men använd FOND istället för buljong, med buljong blir det smaklöst och trist. Och inte en msk fond som de tipsar om utan minst 2 dl fond om man vill ha den djupa och mustiga smaken
Martine
Väldigt god, väl värd besväret. Men tiden var långt över en timme. Behöver nog preppa ännu mera för att få maten snabbare på bordet.
Susanne
Godaste kålpuddingen! Jag brukar ha överdrivet mycket kål när jag gör rätten fånig tycker att kålen är det godaste :) Jag brukar ta mer salt och mer sirap än vad receptet anger.
Caroline
Så gjorde min mamma o så gör också, mycket gott o saftigt blir det. Kan rekommenderas. Mums
Gunilla
Helt smaklös och inte värd besväret
Susanna