Rotfruktssoppa med kokosmjölk, lime och ingefära

Servera en härlig rotfruktssoppa med asiatiska smaker till middag ikväll! Här med rotfrukter som kålrot, morot och potatis som får smak av kokosmjölk, lime och ingefära. Detta recept ingår i Söndagspreppen där du genom lite prepp förbereder grunden till fyra måltider.
Ett recept från:
Buffé nr 4, 2020

Ingredienser
4 portioner
1 liten kålrot
2 morötter
4 medelstora mjöliga potatisar
1 grönsaksbuljongtärning
4 vitpepparkorn
4 kryddpepparkorn
1 msk smör eller margarin
1 burk kokosmjölk (à 400 ml)
2 msk färskpressad limejuice
1 1/2 msk finriven ingefära
1/2 - 1 tsk chiliflakes
salt
Till servering
1/2 dl rostade pumpakärnor
koriander
Gör så här
Detta recept är från Söndagspreppen, ett smart sätt att förbereda flera rätter för att vinna tid senare i veckan.
00:20:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
14 stJättegod,lätt att laga och enkel beskrivning!
Ingmarie
Jättegod och lättlagad. Jag slängde med en gul lök och en tsk röd curry.
Maria
Jättegott recept! Jag la till en halv sötpotatis i receptet, tärnade allt (inkl potatisen) och fyllda vatten precis så att det täckte rotfrukterna och kokade upp med buljong, peppar och salt. Blev väldigt gott i vintermörkret.
Victor
Väldigt god!! Lagom sting och det var riktigt gott att göra den med tuggmotstånd!
Charlotta
Står inget om vatten bland ingredienserna???
Lotta
Halleluja!!! Godaste soppan jag kokat på länge. Stinget och hettan gör sig gott i vinter ❄️
Birgit
Mycket god soppa. Lätt att laga.
Kent
Intressant fusion, men jag tyckte att den blev lite tråkig med bara ingefära, chili och lime. Pumpakärnor hjälpte lite, men den behöver något mer.
Tulle
Mycket god men jag hade i väldigt mycket mer lime och ett stänk vitlökspulver och en gnutta malen ingefära och chilisalt. Ingen färsk koriander hemma så lite malen koriander gled ner också!
Caroline
Den här var supergod och är en av de godaste soppor jag har ätit. Lagade utan potatis (hade ingen hemma) så den var mindre mättande men skulle funka klockrent som förrätt på en middagsbjudning. Smakar ännu godare dagen efter! Går snabbt att laga, gott även med lite stekt kassler i.
Andrijana