Saftiga revbensspjäll är ett måste på julbordet! Revbensspjällen blir riktigt smakrika av att glaseras i sin marinad. Här gör vi en kryddig och söt glaze med bland annat julmust, kanel, stjärnanis, ingefära och soja.
Ett recept från:
Buffé nr 11, 2019
Fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Näringsvärdet är per portion beräknat på 6 portioner.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Lisa då är det väl bara att ta påskmust om man har det kvar!
Tomas
2022-12-23Tänk på att julmust innehåller gluten! Det står att rätten är fri från gluten, så kanske bra att uppmärksamma ❤️
Lisa
2022-12-23Bra även för vilt, men då måste man först koka upp vatten och salt -lägga i spjällen och skumma av och skölj sedan av spjällen innan ca halva glazen penslas på, och sänka temperatur i ugnen till ca 125 och öka minst dubbla tiden. Jag delade de större till 1-2 ben efter halva tiden. Pensla/vänd ca varje halvtimme (Hade dubbelt med enbär än receptet med vilt) ;)
Eva-helene
2022-12-08