Rabarbersylt

Sommar på burk! Sötsyrlig sylt gjord på rabarber – perfekt på nybakta scones, i frukostgröten eller till en kula svalkande glass. Vi har valt att smaksätta vår hemgjorda rabarbersylt med kardemumma för en kryddig karaktär.
Ett recept från:
Buffé nr 5, 2021

Kommentarer
19 stHr kommer det sig att ni skriver att receptet tar över en timme?
Tobias
Hej Tobias! Då skär man rabarbern väldigt långsamt;) Nu är tiden ändrad. Hälsningar Niclas
ICA-köket
Skippade citronjuice eftersom att mina rabarber var tillräckligt sura. Tillsatte 1 tsk malen kademumma, det blev för mycket, skulle tagit 1/2 tsk. Jättebra recept!
Oliver
Alldeles för kort hållbarhet för att jag ska idas stå och koka. 1 månad! Normalt håller sig sylt i flera år. Vad är det i ert recept som gör att sylten blir en färskvara trots citronsaft och syltsocker?
Ann
Barnslig som jag är så är det till pannkakor som gäller 😂
Anne-marie
Jättegod sylt! Till gröten, pannkakorna och i filen passar den väldigt bra. Provar att göra den med vaniljsocker och lite färsk mynta idag, hoppas det blir bra.
Jeanette
Bytte ut kardemumman mot mynta. Himmelskt!
Jens
Så god sylt! Passar både till fil, yoghurt, gröt och pannkakor! Rekommenderas verkligen!
Jeanette
Mums! Mycket god. Kan rekommenderas!
Nanna
Jättegod sylt, frisk och syrlig. Gjorde på rabarber som jag haft i frysen sedan förra säsongen. Har nu haft rabarbersylt på min havregrynsgröt varje dag sedan 6 juni och gläds åt tanken att jag har hur mycket rabarber som helst i trädgården och allt ska bli sylt.
Svante
Alldeles för surt. Skulle jag göra det här igen skulle jag inte ha i någon citronjuice.
Björn