Potatis- och purjolökssoppa med chorizosmulor

Potatis och purjolök är en riktigt god kombination som tillsammans i en soppa är oslagbar. Piffa till den klassiska soppan med stekta smulor av chorizo och finhackad saltgurka.
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2026

Gör så här
00:02:00
00:20:00
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2149 KJ / 515 kCal
Fett30 g
Salt4 g
Kolhydrater42 g
Protein16 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
5 stCecilia
Ett kanonrecept! Bra balans potatis/purjo så att det inte bara smakar lök och cremé fraîche passar verkligen bra i denna soppa. Slantade cornichons var hur gott som helst i och jag bytte ut chorizo till halloumi som jag tärnade smått och stekte ganska hårt. (Håller med resten av kommentarerna att vinägern var lite too much och lätt att det blev för mycket.)
Ronnie
Enkel att laga och en fin kombination med korven. Där går att ta annan sort än den föreslagna. Jag tar hellre en skvätt vitt vin istället för vitvinsvinäger. Alltid citron och citronzest. Lite försiktigt med chili också. Ganska snabbt att laga även om man inte är någon mästerkock! Rekommenderas.
Mats
Supergott och enkelt, gurkan och korven var pricken över iet // Mats Calla
Maria
Lite väl syrlig men gott med chorizosmulet
Ronnie
En skvätt vitt vin istället för vinägern gör det lite rundare men höjer ändå syran.