Pavlova med rabarbercurd och honungsrostade hasselnötter

Betyg 3.8 av 5.101 personer har röstat
Receptet har 9 kommentarer
Pavlova med rabarbercurd och honungsrostade hasselnötter

Pavlova är en klassisk marängtårta som går att fylla med det man gillar allra bäst. Här toppas den frasiga, men ändå sötsega, marängbottnen med en frisk rabarbercurd, söta jordgubbar och hasselnötter som rostats med honung. Somrigt värre – och riktigt gott!

Ett recept från:
Buffé nr 6, 2015

Pavlova med rabarbercurd och honungsrostade hasselnötter

Ingredienser

6 portioner
4 äggvitor
2 1/2 dl strösocker
1 msk majsstärkelse
1 tsk äppelcidervinäger
100 g hasselnötter
1 msk honung
3 dl vispgrädde
1 l färska jordgubbar

Rabarbercurd

500 g rabarber
2 1/2 dl strösocker
1 msk majsstärkelse
2 ägg
50 g rumsvarmt smör

Gör så här

00:05:00
00:01:00
01:30:00
00:15:00
00:05:00
00:02:00
00:01:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

9 st
  • Vi älskar den, använder en "passapure" till rabarbercurden.

    Rolf

  • Min man älskar denna tårta. De är ett måste på midsommar bordet. Jag tycker rabarbercurden är lätt att göra. De som är bakdelen är att man måste ha ett bra kök då de är många moment.

    Linnea

  • Jag körde med stavmixer, gick utmärkt! :)följde receptet min innan jag tillsatte äggen så mixade jag rabarberkompotten. Hoppas gästerna blir nöjda imrgon ;)

    Ann

  • Hej Petra, Rebecca och Anita! Behöver ej vara så krångligt men det är viktigt att man verkligen trycker ut purén genom silen när man passerar den. Vi rekommenderar att man använder tex en slev att trycka ut purén med, annars blir det inte så mycket som rinner igenom. Lycka till! Hälsningar Michelle

    Ica-köket

  • Misstänkte direkt att det kunde bli stopp i en sil. Bekräftades i en kommentar. Ändrade därför lite. Kokte rabarber o socker som i receptet utan extra vatten. Hällde upp genom ett durkslag till ny kastrull. Väntade lite medan saften rann av. Vispade ut majsstärkelsen i pyttelite kallt vatten, för så har jag erfarenhet att det blandar sig lätt. Vispade ner det i rabarbersaften. Vispade ner äggen. Den röda, vackra saften hade nu tappat färgen och såg grådaskig ut. Droppade i ett par droppar röd hushållsfärg. Sjöd upp försiktigt under ständig omrörning tills den tjocknade. Tog bort från värmen och vispade ner smöret. Voilà! Perfekt, tycker jag.

    Anita

  • Behövs en stavmixer någonstans vid majsstärkelsen om det ska gå att få detta igenom en sil.

    Rebecca

  • Hej Karin! Du behöver inte ha vatten i rabarberkoket. När rabarbern blir varm så släpper den ifrån sig så mycket vätska att man inte behöver tillsätta något extra vatten. Hälsningar Michelle

    Ica-köket

  • ska man ha vatten i kastrullen när man kokar rabarberna

    Karin

  • Hur ska man få ut vätskan från rabarberkoket? Står i receptet att man ska använda finmaskig sil, men den sätts igen på en gång och vätskan stannar kvar i silen. Står just nu med en saftmaja och pressar ut saften för hand annars skulle det endast bli någon deciliter raberbercurd.

    Petra

Näringsvärde per portion

Energi3141 KJ / 751 kCal
Fett39 g
Salt0.3 g
Kolhydrater88 g
Protein9 g

Testa liknande recept

  • Rabarber- och jordgubbsshrub
    Betyg 5 av 5.3 personer har röstat
    Receptet har 2 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Pavlova med rabarber och jordgubbar
    Betyg 3.8 av 5.37 personer har röstat
    Receptet har 14 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Nonnas jordgubbs- och rabarbersaft
    Betyg 3.2 av 5.17 personer har röstat
    Receptet har 4 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Pavlova med rabarber och pistage
    Betyg 5 av 5.1 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Avancerad svårighetsgrad