Palsternackstortilla med äpple och timjan

En riktigt maffig tortilla som görs i en springform med palsternackor, och äpple. Smakrik och härlig är palsternackstortillan som passar fint att servera med en sallad eller kanske lite lax eller skinka.

Gör så här
00:30:00
00:15:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2293 KJ / 548 kCal
Fett33 g
Salt3 g
Kolhydrater29 g
Protein32 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
4 stHéléne
Klockren lunchrätt! Obs - ta inte en form med löstagbara kanter. Äggstanningen rinner ut.
Christina
Detta tänker jag testa, men en fundering....10 ägg??? Det låter som väldigt många....
ICA-köket
Hej Christina! Ja det kan låta mycket men detta är en matig omelett så det behövs ägg för att hålla ihop rätten. Hoppas du gillar receptet. Hälsningar Ulrika
Maria kristina
Ser gott ut!
Charlotte
Trevligt recept men ni har missat potatisen i receptet. Det står i texten men inte på ingredienserna. Det behövs ingen potatis i, den var god utan:)