Till festen passar det perfekt med en god paj på buffébordet! Prova vårt recept på en lakto-ovo vegetarisk paj med en fyllning av karamelliserad lök, oliver och getost. Pajen toppas med mandelspån innan den gräddas gyllene i ugnen.
Ett recept från:
Buffé
nr 5,
2019
Innehåller laktos, mjölkprotein och ägg.
Gör glutenfri: byt ut vetemjöl mot glutenfri mjölmix.
Näringsvärdet är beräknat per portion och utan ruccola.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Frida
1/15/2021Detta var tyvärr ingen höjdare. Varken jag eller min kille tyckte den var god. Smakade alldeles för sött från löken och smaken från getosten tog över. Men som tur är smaken olika!
Sofia
1/13/2021Hej! Skulle man kunna använda färdig pajdeg?
Redaktionen ICAse
1/15/2021Hej Sofia! Ja, det går säkert jättebra! Hälsningar Elina
Jens
4/13/2020Jättegod paj! Helt klart en 5-poängare. Jag la lite mer tid på att karamellisera löken, närmare 30 minuter och tyckte att det lyfte smaken en hel del. Tillochmed barnen åt ordentligt trots att lök var huvudingrediensen.