Mustig gulasch

Det här receptet på mustig gulasch är något för dig om du gillar att laga prima och fylliga grytor. Gulaschen får en otroligt djup, mustig och magnifik smak och tillsammans med apelsinmajonnäs blir den här rätten sagolik!
Ett recept från:
Buffé nr 9, 2005

Ingredienser
4 portioner
3 gula lökar
1 - 1 1/2 msk margarin
2 msk paprikapulver
8 dl vatten
400 g grytbitar av nöt
2 dl rött vin eller rött matlagningsvin
1 1/2 köttbuljongtärning
2 vitlöksklyftor
4 lagerblad
2 dl krossade tomater
2 msk tomatpuré
1 tsk socker
1 chilifrukt t ex spansk peppar
4 potatisar
2 paprikor gärna av olika färger
salt
Gör så här
00:00:00
00:00:00
00:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1307 KJ / 312 kCal
Fett12 g
Salt0.3 g
Kolhydrater26 g
Protein34 g
Kommentarer
13 stHade i lite morötter också, super gott
Erica
Använt detta recept i flera år. Låter det kola minst 2h dock och använder oftast vildsvinskött. Sååå gott och enkelt!
Naomi
Mycket god gryta. Köttet blev perfekt enligt detta recept.
Malin
Mycket gott. Har gjort den flera gången och är bland mina favoriter.
Anetta
Mustig.,,,,,lite att ta i gick modifiera med lite harissa och chilipulver för att få fart på grytan.
Kjell
Finns inte en chans att köttet hinner bli mört på en timme, minst två behövs, men smaken var god!. använde ett par matskedar Ajvar för extra paprikasmak.
Berno
Ett skämt
Rickard
God, men glöm inte kummin...Gjorde på grytbitar, ta gärna annat kött, blir segt, kokade 3 timmar, ändå segt
Annelie
Är jag blind eller var står det kummin? Själva grundkryddan i en gulasch ju.
Så nära originalet som det bara går! Enkel att göra, 1 timmes koktid och 1/2 timmes arbetstid. Vi kommer garanterat göra denna soppa igen!
Junvor