Minipinsa med ndujasås och tomat
4.8Världens godaste

Frasig minipinsa med 'ndujasås och tomat är perfekta som förrätt, plockmat eller till buffén! ’Nduja är en bredbar salami som adderar en god hetta tillsammans med de ugnsbakade tomaterna och krämig mozzarella.
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2025

Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Testa liknande recept
- Minipinsa med pesto, smält mozzarella, toppad med bitar av burrata och färska örter.
- Djup, beige tallrik fylld med pasta, tomatsås, mozzarella och rucola. Bestick nedstuckna i tallriken. Runt om tallriken finns zucchini, vitlök, peppar och en vitbeige rutig handduk.
- 2 djupa tallrikar fyllda med italiensk pastasallad toppad med parmaskinka och burrata. En vit handduk med vinröda rutor och två fyllda glas står bredvid.
- Pinsa med lufttorkad skinka och pesto
- En tallrik med burrata i bitar toppad med hyvlad gurka, chimichurri och citronskal.
- Pinsa bianco toppad med burrata, marinerad kronärtskocka, soltorkade och färska tomater. På bakplåtspapper, delad i fyra bitar. Bredvid ligger en pizzaslicer och en grön servett.
Kommentarer
(2)H
Henrik gustav
Bra kombination med syrliga tomater och lite styrka från ndujan, men tomaterna innehåller allt för mycket vätska, så pinsan plev inte så krispig som man skulle vilja ha den. Nästa gång kommer jag att förbaka tomaterna så det mesta av vattnet försvinner.
C
Charlotte
Tycker det är synd stt ni använder så många halvfabrikat, varför inte tipsa om köpesåsen men även ha Recept på n’duja och tomatsås från scratch! Annars vill jag gärna komplimentera er för att ha väldigt goda recept!
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.