En härligt krämig laxgryta med bas av kokosmjölk står på kvällens meny! Det är vitlök och curry som kryddar upp rätten, och i grytan finns även grönsaker som purjolök och pak choi. Passar utmärkt ihop med äggnudlar! Smaklig måltid önskar vi.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 2 2022
Fri från laktos och mjölkprotein.
Gör glutenfri: välj risnudlar eller glasnudlar.
Gör äggfri: byt ut äggnudlar mot risnudlar.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Klimatsmart? Riktigt bottennapp. Vi fick iof torsk istället för lax. Torsken förstördes i denna kompostering.
Mona
2022-01-16Väldigt gott. Vi använde 3tsk röd currypasta och en habanero. Nästa gång blir det dubbel kokosmjölk, 6-8tsk röd currypasta och lite mer styrka, kanske två chili.
Niklas
2021-04-07Väldigt god! Det funkade bra enligt receptet och sen smaka av ordentligt med salt och peppar.
Nicklas
2021-01-14