Kvällens middag bjuder på en ljuvligt god rätt med inspiration från Kina. De möra kycklingfiléerna steks och får sedan puttra i en sötsur sås med plommon, soja och ingefära tills smakerna gift sig.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 41 2020
Rätten är fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Fortsättning av inlägget från 9 november 2017. Majsstärkelsen behövdes inte, kanske grädden gjorde såsen tjockare.
Lars roger
2017-11-09Mycket gott. I stället för riven ingefära tog jag 2 msk pressad ingefärsjuice från Kung Markatta. Jag strimlade vitkål och lade i mot slutet och ersatte riset med kålen. Tog ca 1/2 dl grädde i såsen - rundare smak.
Lars roger
2017-11-09Mycket enkelt och gott recept. Bra balans mellan sojan och ingefäran
Magnus
2017-09-06