Himmelsk gulaschsoppa med köttfärs, potatis och krossade tomater. Krydda köttfärsgulaschen med kummin och servera med baguetter och färskost. En värmande soppa att servera en kall och blåsig höstdag.
Läs noga innehållsdeklarationen på köttbuljongen.
Fri från ägg.
Gör glutenfri: välj glutenfritt bröd.
Gör laktosfri: välj laktosfritt matfett och laktosfri färskost.
Gör mjölkproteinfri: Välj mjölkproteinfritt matfett och mjölkproteinfri färskost.
Späder du ut med mer grönsaker så räcker grytan till flera! Byter du ut nötfärsen mot blandfärs halveras klimatpåverkan från maträtten.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Anna-carin
2022-02-18Fräs färsen för sig själv blir mycket bättre.
Sofia
2021-10-27Jag ser att jag kommenterade det här receptet redan 2006 och jag kan bara konstatera att det är en soppa som jag fortfarande lagar. Använder alltid krossade tomater med chili och tillsätter kummin, det blir alltid gott tycker jag men jag kan tänka mig att det kan bli riktigt bra med andra kryddningar också. Perfekt höst- och vintermat som är mer som en gryta än en soppa.
Eva-lena
2017-11-10Godare med spiskummin