Köttfärs- och pastagratäng

En vardagsklassiker som passar både stora och små! Koka pennepastan medan du fräser löken och färsen. Tillsätt oregano, tomater, chilisås och buljong och låt det koka ihop. Häll pastan och köttfärssåsen i en form och toppa med ost och grädda i ugnen.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 13 2018

Ingredienser
4 portioner
4 port pasta (gärna penne rigate)
1 gul lök
ca 500 g blandfärs eller hushållsfärs (ärt- och nötfärs)
1/2 msk olja
salt
peppar
1 vitlöksklyfta
1 tsk oregano
500 g passerade tomater
3 1/2 dl vatten
1 köttbuljongtärning (eller motsvarande mängd fond)
1 dl chilisås eller ketchup
1 1/2 dl riven ost
Till servering
1/2 isbergssallad
Gör så här
00:05:00
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2602 KJ / 621 kCal
Fett21 g
Salt3.5 g
Kolhydrater65 g
Protein40 g

Kommentarer
41 stAnne-kristine
Helt ljuvlig rätt...men jag bytte vattnet mot lite vispgrädde...det blev lent och gott
Jacob
Det här var inte så gott. Det är egentligen bara köttfärssås med ost på i ugn. Det var alldeles för mycket vatten i ingredienserna.
Vanja
Det här var jättegott!
Camilla
Smakade bara chilisås så det var inget hit. Men minskar men den så blir det nog godare.
Camilla
Nästa gång blir det ingen ketchup, det blev alldeles för sött.
Lars
Vilken bra rätt! Med lite egna uppdateringar är det en favorit i familjen
Marie
Hur mycket är en portion pasta?
ICA-köket
Hej Marie! Mellan 8-100 g per portion brukar vi säga. Jag gör alltid på 100 g/portion då vi har några hungriga hemma hos mig. Hälsningar Niclas
Sylwia
Mycket gott! Smakade som lasagne. Tog krossade tomater istället för pastasås och endast ca 1 dl kokt vatten som jag lade buljongtärningen i så att den fick smälta. Blev perfekt konsistens och inte alls vattnig.
Kristian
Blev fantastiskt gott! Och ungarna gillar det samtidigt som det inte är den ”vanliga” köttfärssåsen. Skickade i lite rosmarin och paprika-pulver också för att det verkligen inte skulle bli den ”vanliga”! Blev gött!
Vanja
Supergod mat blev det. Hela familjen nöjd!