Kolja med salsa de piña

I det här receptet får vi stifta bekantskap med ännu en traditionell mexikansk rätt: salsa de piña. Som namnet nästan avslöjar består den av ananas. Sött och gott vilket passar perfekt med den ugnsstekta koljan.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 47 2012

Gör så här
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2042 KJ / 488 kCal
Fett11.4 g
Kolhydrater60.4 g
Protein33.6 g

Kommentarer
6 stMaria
Gjorde den barnvänlig och hade mindre chili. De älskade allt.
Marianne
Salsan var god, jag gjorde som vanligt vid recept som innehåller socker. Jag minskade ner. Vi är inte så förtjusta i söta saker. Tyckte bara att kall salsa till varm kolja och ris gjorde hela rätten kall. Jag värmer nog salsan nästa gång. Annars en mycket enkel och bra vardagsrätt.
Martin
Enkel, snabb och okej vardagsmat.
Katarina
Jag gjorde tre olika varianter av salsan så att denna passade alla familjemedlemmar; uteslöt lök och/eller ananas. Vi saknade en sås så vi hade även turkisk yoghurt till. Denna rätt får inte högt betyg av oss.
Agneta
Överaskande gott! Men lite väl sött. Utesluter nog socker nästa gång.
Per-olov
Kolja? Kycklinglår? Majssoppa? Har ni blandat ihop billiga veckans ingredienser med inspirationspåsen denna vecka?