Kokosramen med kycklingfärs

Ramen är från början en japansk nudelsoppa som de senaste åren blivit populär i vårt land. Den kan varieras i det oändliga, här har vi baserat den på broccoli, kycklingfärs och kokosmjölk. Med vitlök och röd curry får den lite sting. Smaka av efterhand så att du blir nöjd. Toppa rätten med knapriga sesamfrön.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 3 2026

Gör så här
00:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2359 KJ / 565 kCal
Fett27 g
Salt3 g
Kolhydrater40 g
Protein39 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
24 stMycket gott och omtyckt av hela familjen. Jag lade till japansk soja, sesamolja och gochujang för en fylligare smak.
Veronica
Lätt å laga och barnen åt.
Malin
Snabb och enkel rätt, men otroligt god. Snälla smaker men absolut inte smaklös. Kommer absolut göra om denna.
Fanny
Blev en riktigt favorit i familjen. Lätt och snabbt. Detta kommer vi göra fler gånger!
Ann
En riktig hit hos barnen, 1 och 4 år. Vi körde semsamolja i ”mängder” då vi inte hade någon currypasta hemma.
Rickard
Tillsatte 2 msk fisksås i stället för vanligt salt samt mer röd currypasta och även sambal oelek. Då blev det ordentligt med smak, innan var det lite smaklöst.
Ellinor
Ingen favorit hos barnen. Jag tyckte det var helt okej :) Tog 3 dl vatten efter att ha läst kommentarer här. Tror dock jag hade föredragit mer vätska för att få riktig nudelsoppa och inte nudlar med sås som det blev nu.
Linda
Underbart gott! Tillsatte dock mer vatten och salt för att få mer buljong!
Jörgen
Hade önskat mer smak, hällde ändå i mer currypasta än receptet. Blev väldigt vattnigt. 3dl vatten hade nog räckt. Annars var det gott!
Olivia
Inte så förtjust på nudlar.
Kirsti