Kokoscurry med rotfrukter

En vegetarisk currygryta med mycket smak från härliga rotfrukter. Hettan från chilin och syrligheten från citrongräset och limen blir en skön kombo tillsammans med den krämiga kokosmjölken. Servera gärna kokoscurryn med ris och gärna ett par limeklyftor.
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2015

Ingredienser
4 portioner
250 g rotselleri
250 g kålrot
200 g palsternacka
350 g sötpotatis
1 citrongräs
1 msk röd currypaste
2 msk olja
1 burk kokosmjölk (à 400 ml)
2 msk konc grönsaksfond
2 dl vatten
2 msk färskpressad limejuice
1 msk japansk soja
salt
svartpeppar
ev limeklyftor till servering
Gör så här
00:01:00
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1637 KJ / 467 kCal
Fett31 g
Salt2.76 g
Kolhydrater37 g
Protein7 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Utmärkt grundrecept - gott! Det går bra att byta till andra rotfrukter som man råkar ha hemma. Fungerade också utmärkt med vanlig mjölk när kokosmjölk saknades. Citronzest i stället för citrongräs likaså. Drygt 25 min koktid gav bra konsistens med lite bevarat tuggmotstånd.
Torbjörn
2025-01-09Mkt gott!! Kokade längre än en kvart, 20-25 min. Kommer göra om!
Li
2020-11-13Jättegod gryta, blir väldigt fräsch smak med citrongräset! Kokade rotfrukterna i 20 minuter totalt för att få de lite mjukare. Härligt att det var veganskt också! ;)
Sofia
2020-03-01