Klassisk cheesecake

Tro det eller ej, men en klassisk cheesecake är en sån som bakas i ugn. Den här varianten kallas också New York cheesecake. God att servera tillsammans med säsongens bär och enklast att skära upp och servera kylskåpskall.

Gör så här
00:35:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
33 st60 min i ugn är HELT fel! Helt genombakad efter den tiden. Inte det klassiska cheesecake receptet. Kan inte rekommendera detta recept.
Charlott
Hej Charlott! Tack för att du skrev! Nu har vi provbakat denna igen och vi håller med dig! Nu har vi ändrat tiden på kakan och ber om ursäkt får vår tabbe!! Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
Väldigt bra recept! Är bäst 12-24 timmar efter bakning. Då gärna med egna hallon på :)
Camilla
Kan tilläggas att jag gjorde den i en mindre springform, klädd i bakplåtspapper.
Ida
Jag gjorde denna med 1 dl vispgrädde istället för gräddfil. Och gräddade mitt i ugnen på 150° C varmluft med ett vattenbad i botten, i ca 45 minuter. Det blev mycket bra och jämnt tillagat. Tog ut den precis innan kakan stannat helt.
Ida
Besvikna. Smakade mest ägg och var inte alls så söt tyvärr
Axel
Blev jättebra, men gräddade den i 40 minuter istället för 60.
Stina
Går den att frysa in?
Hélpne
Hej Hélpne. Ja, den går att frysa in. Tina den sakta i kylen, det är det bästa. Vänliga hälsningar Leif
ICA-köket
Hej på er. Jag blev skeptisk när jag såg så många negativa kommentarer men ville inte ge upp innan jag testat eftersom jag och familjen älskar cheesecake. Den blev precis som en klassisk cheesecake ska smaka. Helt perfekt! Gjorde dock några småändringar. 1 ägg mindre och lite mindre än 0.75 dl mjöl (gjorde kakan mer saftig). Sedan bytte jag ut 0.5 dl socker mot 100g vit choklad, för mer ”chokladig” smak istället för vanlig socker. Bakade 1 timme i mitten av ugnen i 160 grader med varmluft. Blev helt perfekt. Tack ICA för receptet! Undrar förresten om de som skriver ”stabbig” tog rätt mängd mjöl.
Aneta
Jag har precis satt in min kaka i ugnen nu och med varmluft. Är inte det bra? Vad ska jag göra i så fall? Tacksam försnabbt svar. Elisabeth
Elisabeth
Hej Elisabeth! Nu kanske jag var lite sen på bollen, men det är nog ingen fara. I alla våra recept gäller över- och undervärme om vi inte skriver nåt annat. Men eftersom kakan går på 170 grader så är det inte hela världen, alla ugnar är ju ändå olika så man måste ändå hålla koll! Lycka till och hoppas du gillar den! Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
Hur högt upp i ugnen ska kakan stå?
Märta