Khoresh Bademjan – Auberginegryta med lamm

Khoresh Bademjan är en smakrik auberginegryta med lamm som passar perfekt till den lite festligare middagen – under det persiska nyåret Norooz väljer många att laga en lammgryta i stil med denna.

Ingredienser
4 portioner
2 gula lökar
2 vitlöksklyftor
1 röd peppar
800 g lammgrytbitar
2 msk smör
1 tsk gurkmeja
ca 400 g krossade tomater
3 dl vatten
2 grönsaksbuljongtärningar
1 aubergine (ca 300 g)
1 zucchini (ca 300 g)
salt
svartpeppar
1/2 citron
Till servering
vitt bröd med sesamfrö eller pitabröd
Gör så här
01:30:00
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2465 KJ / 589 kCal
Fett20 g
Salt3.46 g
Kolhydrater50 g
Protein50 g
Kommentarer
9 stSofia
Tyckte den var smaklös eftersom den inte innehåller några kryddor. Fick krydda upp för att den skulle smaka nåt annat än tomat.
Tuija
Väldigt gott & lättlagat. Skulle vilja veta i vilket nr av Buffé’ detta fanns recept fanns med ?.
Andreas
Väldigt gott, hade det nu under påsken då vi tröttnat på sill och ägg.
Evy
Bytte lamm mot vildsvin
Lena
Mycket gott!
Ilona
Hur räknar ni kalorierna? Är det bara grytan eller räknar ni även in brödet? Känns som att ingredienserna i grytan inte borde innebära så mycket kalorier? Hur många gram räknar ni är en portion gryta?
Anneli
Den här var riktigt god för en höstdag😊 Hade också grovkrossad bulgur med sambal oelek som tillbehör.😁
Ingegerd
Bra men skulle nog byta ut auberginer mot svenska rotfrukter som rotselleri morot och någon sorts kål Det innebär att man får ge grönsakerna mera koktid Kanske också en grön paprika
Alma
Vi lagar den här ofta, den är underbar!!!!