Potatisgnocchi är enklare än du tror att göra själv. Kokt potatis, mjöl och ägg utgör grunden i detta recept på gnocchi där degen knådas, rullas och formas innan den kokas och serveras med valfria tillbehör.
Ett recept från:
Buffé
nr 9,
2020
Fri från laktos och mjölkprotein. Innehåller gluten och ägg.
Kommentarer
Hanna
2022-04-25Blev supergott! Gjorde dessa med svampsås och det blev otroligt gott! Jag gjorde dock bitarna minsta än vad som stod i receptet så det kanske är nyckeln till framgång?
Lenka
2021-04-29Jag hpller med om att de inte blev som väntat. Gjorde mina 2x2 cm och de svällde upp något fruktansvärt mycket. Ni skriver att de är klara när de flyter upp till ytan men mina flöt upp efter 30 s. Men då kan de inte vara klara. När jag tog upp dem var de mest bara slajmiga klumpar och vissa hade t.o.m. gått sönder. Känns inte som att receptet är noggrant testat.
Johan
2020-11-07Måste vara något fel. Gjorde dessa helt enligt recept men ser inte alls ut som de på bilden. Man skulle ha 2-3 cm rullar och skära 3 cm bitar. Då blev bitarna 3x3 cm rundlar och när man plattade till dem något så blev de enorma monster! Enligt bilden ser de snarare ut som om man ska skära 0,5-1 cm bitar.