Genvägslasagne med ricotta och ajvar relish

Speeda upp tillagningen av italienska favoriträtten lasagne med färskosten ricotta i stället för bechamelsås, färska lasagneplattor och färdig paprikaröra, som får ersätta den klassiska tomatsåsen.
Ett recept från:
Buffé nr 8, 2012

Ingredienser
4 portioner
500 g nötfärs
1 msk smör
1 burk ajvar relish mild (à ca 350 g)
1 1/2 dl vatten
1 burk ricottaost (à 250 g)
100 g färskriven parmesan eller pecorino
1 dl hackad basilika (1 dl hackad motsvarar ca 1 kruka bailika)
2 krm peppar
5 stora tomater
1 paket färska lasagneplattor (à 200 g)
salt
Till servering
sallad
Gör så här
00:05:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Det står att man ska ”blanda i” Ricotta, ost och basilika men senare står att man ska varva färs, ricotta och tomatskivor. Ska ricottan blandas i färsen eller inte..?
Maria
2024-03-15Hej Maria! Ja det var lite otydligt skrivet. Man kan både blanda ner oströran i färsen och även behålla den på sidan om och varva den med färsröran, men nu har vi förtydligat och förenklat tillvägagångssättet. Hoppas du gillar lasagnen. Hälsningar Ulrika
Redaktionen
2024-03-19Jättegott. Blandande ner ricottan i färsröran, funkade bra
Ann-charlotte
2023-03-09Mycket gott och enkelt. Är man lite lat så kan man byta tomaterna mot en burk krossade tomater. Mina barn tyckte det var bättre när de var små
Anders
2023-01-09