Citrontiramisu med maränger

Fräsch variant på tiramisu som helt klart kommer att imponera på dina gäster. Doppa savoiardikex i den italienska citronlikören limoncello, eller apelsinsaft, innan du varvar dem i glas med mascarponekräm och lemon curd. Maränger bryter av mot citronen.
Ett recept från:
Buffé nr 12, 2015

Ingredienser
6 portioner
2 dl vispgrädde
250 g mascarpone
2 msk florsocker
12 savoiardikex
1 1/2 - 2 dl Lime Citron Liqeur (t ex. limoncello eller stark apelsinsaft)
1 dl lemon curd
Till servering
1/2 ask färska hallon (à 125 g)
ca 1 dl mini maränger
färsk mynta
Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1619 KJ / 387 kCal
Fett17 g
Salt0.23 g
Kolhydrater43 g
Protein2 g
Kommentarer
8 stSka det va koncentrerad saft ???
Lana
Hej Lana! Jag skrev in nu att det ska vara starkt blandad saft. Det blir godast! Lycka till. Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
För stark syrlighet för vårt tycke. Den var godare dagen efter, då åt vi den kyld.
Ylva
Med limoncello blir den väldigt spritig, inte alls gott. Skulle hellre doppa savoiardikexen i någon citronsockerlösning och ev servera limoncellon till eller lite, lätt ovanpå.
Karin
Mycket fräsch o frisk dessert
Theodora
Håller med tidigare kommentar. Mycket godare efter några timmar i kylen/dagen efter! Denna gjorde succé på påskbordet! Dock stämmer inte proportionerna på bilden när man sätter ihop efterrätten, de blir ett väldigt tunt lager lemoncurd. (Kan vara bra att tänka till om man tycker utseendet är viktigt :)
Theresé
Jag tycker att denna efterrätt blev godare dagen efter för att smakerna då hade "smält ihop" lite mera. Det blev lite över som jag sparade en dag och då upptäckte jag detta.
Monica
Hej kan man göra denna efterrätt dagen innan man ska servera den?
Gunilla
Hej Gunilla! Det kan du säkert, men blir godast samma dag. Risken finns att den blir kompakt. Hälsningar Michelle
ICA-köket
Supergott
Kerstin