Citron och vallmokaka

Betyg 4.1 av 5.183 personer har röstat
Receptet har 25 kommentarer
Citron och vallmokaka

”Ja tack, en bit till!” Ingen säger nej till saftig citron- och vallmokaka. Särskilt inte när den innehåller blå vallmofrön och är täckt med en söt florsockerglasyr. Grädda gärna citronkakan i en vacker form för, som bekant, man äter även med ögonen.

Ett recept från:
Buffé nr 3, 2014

Sockerkakan upplagd på ett fat med garnering av frosting och citronskal.

Ingredienser

10 portioner
smör och ströbröd till formen
125 g rumsvarmt smör
1 msk finrivet citronskal
3 dl strösocker
3 ägg
3 1/2 dl vetemjöl
1 1/2 tsk bakpulver
1 dl filmjölk (3 %)
3 msk färskpressad citronjuice
3 msk blå vallmofrön
finrivet citronskal till garnering

Glasyr

1 dl florsocker
1 msk färskpressad citronjuice

Gör så här

00:45:00
00:05:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

(25)
  • Sofia

    Kakan blev alltför torr enligt mitt tycke trots att jag kortade gräddningstiden lite. Om jag gör den igen kommer jag korta tiden i ugnen betydligt. Gott att servera uppvispad creme fraiche blandad med lemon curd till kakan.

  • Carin

    Kan jag göra denna men som muffins? Hur lång tid i ugnen i så fall? Carin

    ICA-köket

    Hej Carin! Det borde fungera fint. Det här är ett snarlikt recept, dom bakas i 20-25 minuter. https://www.ica.se/recept/poppy-seed-muffins-med-lemon-curd-720197/ Hälsningar Niclas

  • Peri

    Den här var sååå god! Älskar. (Jag gjorde dock en modifiering- bytte ut 1 dl mjöl mot 0,5 dl polenta och 0,5 dl mandelmjöl. Då räckte gräddningstiden på 45 min gott och väl..)

  • Karin

    15 bitar ger 12 points per bit

  • Mia-carin

    Bakade tre såna här kakor till en studentfest, den blev så god! Jag bröade med riven kokos, och mätte inte citronskal och -saft utan använde bara det som blev av en hel citron. Då många på festen var glutenintoleranta bytte jag vetemjöl mot bovetemjöl då det är naturligt glutenfritt, och det funkade jättebra. Smaken blir lite annorlunda, lite nötigare och med bovetets lite beskare eftersmak. Funkar jättebra att frysa in då den behåller saftigheten även efter den är tinad, så gör man bara glasyren strax innan servering. Superlyckad!

  • Maud

    Supergod

  • Jessica

    Blir dock inte mjölkproteinfri bara av smöret utbytt.. har ju filmjölken oxå som som ersättas av något.. men vad?

  • Elina

    Jättegod. Jag gräddade i 175 grader varmluft i 35 min och den blev perfekt. 👌🏻🌟💯

  • Kristina

    Väldigt god kaka,har gjort den flera gånger. Brukar ta apelsin istället för citron. Men håller med flera som skrivit om gräddningstiden. 35 minuter är för lite, gräddade ca 20 minuter till.

    ICA-köket

    Tack Kristina och ni andra som kommenterat i receptet. Vi har nu provlagat kakan igen och ökat upp tiden till ca 45 minuter. Men alla ugnar är ju olika så håll gärna koll i ugnen och prova med en sticka att kakan är klar. Hälsningar Ulrika

  • Nina

    Håller med övriga, efter 35 min är den inte färdig utan helt flytande i mitten. Behöver mer tid. Har en ganska ny ugn.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Näringsvärde per portion

Energi1460 KJ / 349 kCal
Fett14 g
Salt0.4 g
Kolhydrater51 g
Protein4 g

Testa liknande recept

  • Energibar med frön, kärnor och aprikos
    Betyg 4.3 av 5.41 personer har röstat
    Receptet har 17 kommentarer
    Receptet tar Under 30 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Banan- och filmjölksbröd
    Betyg 3.1 av 5.193 personer har röstat
    Receptet har 6 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Glutenfritt bröd med filmjölk
    Betyg 4.6 av 5.121 personer har röstat
    Receptet har 67 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Glutenfria tekakor
    Betyg 4.2 av 5.13 personer har röstat
    Receptet har 7 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Fröknäckebröd
    Betyg 4.5 av 5.65 personer har röstat
    Receptet har 15 kommentarer
    Receptet tar Under 45 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Chiapudding med mandelmjölk
    Betyg 4.5 av 5.48 personer har röstat
    Receptet har 4 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Enkel svårighetsgrad