Citron- och limecheesecake

En frisk och fräsch cheesecake med smak av lime och citron. Saft och skal från både lime och citron blandas i fyllningen och kexen i botten blandas med kokosflingor för en extra twist. En given hit på fikabordet!

Ingredienser
ca 10-12 portioner
Botten
150 g rumstempererat smör
300 g digestivekex
70 g kokosflingor
Fyllning
6 st gelatinblad
saft och finrivet skal av 3 st lime
saft och finrivet skal av 1 st citron
2 1/2 dl vispgrädde
600 g rumstempererad naturell färskost av cream cheese-typ
ca 770 g sötad kondenserad mjölk
Dekoration
1 st lime
1 st citron
ätbara blommor
Gör så här
00:10:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Hur mycket vatten ska gelatinbladen ligga i? Ska det vattnet också blandas med? Jag försöker ersätta med gelatinpulver och är osäker om den ska blandas ut med vatten.
Shakira
2025-04-29Hej Shakira! Gelatinbladen behöver ligga i vatten så att det täcks. Det vattnet är för att gelatinbladen ska kunna svälla. Sen lyfts gelatinbladen upp och vattnet används inte längre. Hur du gör med pulvret och hur mycket som motsvarar ett blad borde stå på paketet. Hälsningar Niclas
ICA-köket
2025-04-30Ganska platt i smaken. Känns ofärdig och skulle nog vinna på ytterligare ett lager med glycerin eller nåt.
Peter
2023-12-29”rör ner Den vispade grädden” dyker upp i beskrivningen men hur vispad ska den vara? för det står ingenstans att man ska vispa grädden.
Jennifer
2023-12-27Hej Jennifer! Ja vi håller med det var inte så bra förklarat. Vi har nu lagt till att grädden ska vispas och den ska vara vispad som om du t ex ska bre den på en tårta. Hälsningar Harriet
ICA-köket
2024-01-03